Zamek krzyżacki w Giżycku jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych regionu Wielkich Jezior Mazurski. Zamek ten został wzniesiony przez krzyżaków i w doskonałym niemal stanie przetrwał do dzisiaj.
Historia zamku.
Zamek ten został najprawdopodobniej wzniesiony w roku 1341 przez krzyżaków, choć według badań archeologicznych i zapisków można stwierdzić, że jego historia sięga znacznie wcześniej, bowiem roku 1279, kiedy to w miejscu obecnego zamku najpewniej znajdowała się strażnica krzyżacka. W wyniku najazdu wojsk litewskich pod wodzą Wielkiego Księcia Kiejstuta w roku 1365 został on zdobyty przez Litwinów i doszczętnie spalony. Krzyżacy na krótko po tym odbudowali zamek, który w późniejszym czasie pełnił między innymi rolę siedziby prokuratora zakonnego. W XIX wieku znaczna część zamku została poddana rozbiórce, a do obecnych czasów zachowało się jedynie skrzydło mieszkalne. W połowie XX wieku poczyniono prace mające na celu odrestaurowanie zamku i dobudowanie budynków, które niegdyś stanowiły integralną część warowni.
Zamek w Giżycku obecnie.
Zamek obecnie stanowi część popularnego hotelu St. Bruno – cała budowla w 2011 roku została oddana do użytku publicznego, całkowity koszt prac remontowych wyniósł ponad 30 milionów złotych. Pomieszczenia tego zamku odwzorowują historyczny klimat, a sam zamek jest w stanie pomieścić ponad 170 gości hotelowych. Podczas prac skupiono się przede wszystkim na tym, by przywrócić zamek do stanu z okresu międzywojennego, kiedy to pełnił on rolę ekskluzywnego kurortu.