Zamek Książ jest nie tylko jednym z największych, ale i najpiękniejszych zamków w Polsce. Bez wątpienia jest to jeden z obowiązkowych punktów w programie wycieczki w rejonie Świdnicy i Wałbrzycha. Na czym polega wyjątkowość tego miejsca?
Zamek Książ i jego miejsce na mapie Dolnego Śląska
Wielkim walorem tego zabytki jest jego położenie. W rejonie zamku Dolny Śląsk pokazuje swe najpiękniejsze oblicze, a tereny rozciągającego się wokół tej potężnej budowli parku krajobrazowego wzbudzają ogromny zachwyt w oczach zaglądających tu turystów. Kto chce nacieszyć się wspaniałymi widokami, ten koniecznie powinien wybrać się na spacer po Wąwozie Pełcznicy. To jeden z najpiękniejszych wąwozów w całych Sudetach, a jego pokonanie może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jest to wąwóz nie tylko piękny, ale i niezwykle atrakcyjny pod względem przyrodniczym. Sam zamek Książ wznosi się dumnie nad tym wąwozem, a dzięki lokalizacji na skalnym cyplu, można podziwiać jego potężną sylwetkę z kilku punktów widokowych. Budynek ten urzeka również swą historią oraz architekturą, zatem spacer po jego terenie będzie wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii.
Zamek Książ i jego dzieje
Pałac powstał w miejscu, w którym już w okresie wczesnego średniowiecza istniał obronny gródek. Funkcjonował on do XIII stulecia, czyli do czasu zniszczenia go przez czeskie wojska. Pod koniec XIII wieku miejsce zniszczonego grodu zajmuje obronny zamek. Inicjatorem jego budowy jest Bolko I – książę świdnicki. Z czasem obiekt ten wpada w ręce czeskie, stając się własnością czeskiego króla. Wiek XV przynosi zamkowi sporo zniszczeń, co wiąże się m. in. z najazdem husytów.
Koniec XV wieku to ważny okres w dziejach Książa. Jego właścicielem jest wówczas król czeski, Władysław Jagiellończyk, który podejmuje ważną decyzję – sprzedaje zamek, który w 1509 roku trafia w ręce Hochbergów. Rodzina ta panuje na zamku aż do wybuchu II wojny światowej, ma też istotny wpływ na rozwój gospodarki w rejonie Wałbrzycha oraz Świdnicy. Zasługą tej rodziny jest również to, jak obecnie wygląda zamek Książ oraz jego najbliższe otoczenie.
Na co warto zwrócić uwagę?
Wycieczki po terenie tego zespołu zamkowego mogą się okazać wyjątkową przygodą dla każdego miłośnika historii oraz sztuki. Zachwycają stajnie i ujeżdżalnie, wzniesione w XIX wieku, intryguje mauzoleum oraz ruiny Starego Książa (ustawione w XIX wieku w związku z panująca wówczas modą na „sztuczne ruiny”).
Największym zainteresowaniem cieszy się jednak właściwy zamek, który urzeka zarówno swą formą, jak i potężną kubaturą. Zamek ten może się pochwalić licznymi pomieszczeniami (jest ich ponad 300), zachwyca też bogactwem stylów.
Pięknie prezentuje się budynek bramny oraz oficyny z XVIII wieku, zachwyca też barokowa elewacja, za którą ukrywa się najstarsza część zamku, pamiętająca czasy średniowiecza.
Dumą Książa są też wspaniałe tarasy, po których tak chętnie spacerują miłośnicy pięknych ogrodów, oraz podziemia, kuszące przede wszystkim tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Dolnym Śląsku chcą odwiedzić miejsca związane z tajemnicami II wojny światowej.
Zamek Książ to ciekawe wnętrza oraz pamiątki związane z Hochbergami. To również piękne widoki, dzięki którym wycieczki po tej części Dolnego Śląska na długo zapiszą się w pamięci każdego z nas.
Nie tylko Dolny Śląsk skrywa perły architektury. Wiele z nich można znaleźć również w Małopolsce, o czym pisze strona www.malopolski.pl