zabkowice-atrakcje

Polskie rezydencje: Kamieniec Ząbkowicki

Kamieniec Ząbkowicki jest jedną z tych miejscowości, których w trakcie krajoznawczej wycieczki po Dolnym Śląsku nie można pominąć. Tu, w malowniczym zakolu Nysy Kłodzkiej, czeka jedna z najciekawszych perełek architektury, z jakimi można się spotkać w tej części kraju. To pałac Marianny, który intryguje zarówno swą formą, jak i ciekawą przeszłością. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to przede wszystkim ciekawa historia, w której rolę niezwykle ważną odgrywa Marianna Orańska – jedna z najciekawszych postaci w dziejach Dolnego Śląska. Marianna w latach 30-tych XIX wieku postanowiła zamieszkać na Śląsku, a na swą siedzibę wybrała właśnie Kamieniec Ząbkowicki. Dlaczego? Wyjaśnienie jest proste – Marianna pokochała te strony ze względu na ich naturalne piękno oraz krajobrazy, jakie można do dziś podziwiać w rejonie Kamieńca. W ten oto sposób piękne widoki na Góry Bardzkie oraz Złote sprawiły, że Kamieniec Ząbkowicki stał się ważną siedzibą oraz miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych.

Marianna, po przybyciu do Kamieńca, rozpoczęła budowę pałacu. Miał się on stać najpiękniejszą rezydencją w Prusach, do których w XIX wieku należały ziemie Dolnego Śląska. By w Kamieńcu Ząbkowickim mogła powstać wyjątkowa rezydencja, sprowadzono tu jednego z najwybitniejszych pruskich architektów – Karla Friedricha Schinkla. Architekt ten pracował już wcześniej dla męża Marianny – Albrechta von Hohenzollerna, najmłodszego syna pruskiego króla, Fryderyka Wilhelma III.

Ze względu na fakt, iż w czasie budowy pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim Schinkel był już poważnie chory, w rzeczywistości większością prac kierował jego uczeń – Ferdinand Martius. To dzięki niemu w Kamieńcu powstał pałac, który swą formą nawiązywał do średniowiecznych zamków obronnych.

Martius zadbał jednocześnie o to, by wkomponować tu cechy typowe dla okazałych rezydencji wznoszonych w XIX wieku. Szerokie schody, wielkie tarasy – wszystko to do dziś można podziwiać w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.

Budowla ta zachwyciła Mariannę Orańską, która uczyniła z Martiusa jednego z największych architektów tworzących w XIX wieku. To dzięki Mariannie Martius otrzymał wiele wyróżnień oraz tytuł Dyrektora Nadwornego Budowniczego.

Pałac Marianny Orańskiej od samego początku zachwycał zarówno swą formą, jak i wymiarami. Ta słynna rezydencja powstała na planie prostokąta o wymiarach 75 na 48 metrów. Ważną ozdobą tego dwupiętrowego gmachu są cztery wieże o wysokości 33 metrów, które stanowią charakterystyczny element miejscowego krajobrazu.

Pałac ten może się również pochwalić ciekawymi skrzydłami, które tworzą spory dziedziniec, otoczony arkadami. Pałac od samego początku zachwycał swym wyposażeniem oraz komfortowymi warunkami, jakimi mogli się cieszyć jego mieszkańcy. Wiadomo, że posiadał on system centralnego ogrzewania, którego pozostałości zachowały się do naszych czasów.

Choć pałac ten poważnie ucierpiał w czasie II wojny światowej, do dziś pozostaje jednym z najwspanialszych zabytków architektury, jakimi może nas oczarować Dolny Śląsk. Dzięki renowacji turyści mogą zwiedzać ten cenny zabytek oraz poznawać jego dzieje. Pałac ten wciąż wzbudza zachwyt, a spacer po jego terenie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Przyciągające uwagę obiekty i kawał polskiej historii można również znaleźć w Szczecinie. Zajrzyj na szczecininfo.pl, gdzie czekają na Ciebie wyczerpujące informacje na temat tego wspaniałego miasta.