Na bliskich wschodzie znajduje się wiele fortec i zamków, które na wieki pozostawiły tam swój ślad. Potężne budowle zachwycają pomimo upływu lat i z pewnością warte są obejrzenia, kiedy tylko nastaną spokojniejsze czasy. Liczne konflikty, wojny, czy rozbiory odcisnęły jednak ogromne piętno na niegdyś potężnym kraju, jakim była Rzeczypospolita Obojga Narodów. Całkowite zniknięcie z map Europy, czy wreszcie zmiana granic – niegdysiejsze perły architektury, jakimi niewątpliwie są zamki, wciąż jednak możemy podziwiać u wschodnich sąsiadów.
Polskie zamki i fortece zza Buga
Na terenie Ukrainy i Białorusi znajduje się wiele pięknych pałaców z bastionami, potężnych fortec i zachwycających zamków. Zwiedzanie tych budowli wiąże się z wielkimi emocjami i dreszczem ekscytacji.
Kamieniec Podolski (Ukraina)
Jest to urokliwe miasto, które otoczone zostało korytem rzeki Smotrycz. Jest to potężna i monumentalna twierdza, a niegdyś stolica województwa podolskiego. Jeszcze w XVIII wieku była rozbudowywana i modernizowana, aby stać się nowoczesnym systemem fortyfikacji. Jej militarnym walorom uroku dodaje fakt, że do środka miasta prowadzi zaledwie jedna droga, która znajduje się na wysokim przesmyku. Z tego powodu była niemal nie do zdobycia i przez długie lata skutecznie stawiała opór najeźdźcom. Interesujący jest również fakt, że to właśnie Kamieniec Podolski na aktualnej Ukrainie był broniony przez pułkownika Jerzego Wołodyjowskiego. To właśnie tą historyczną postacią inspirował się Henryk Sienkiewicz.
Olesko (Ukraina)
Zamek Sobieskich, w którym na świat przyszedł Jan III, czyli król Rzeczypospolitej. Ta piękna budowla dotkliwie została potraktowana podczas I rozbioru Polski, a także I i II Wojny Światowej. Wielokrotnie został poważnie uszkodzony, a przez pewien czas służył Austriakom za koszary. Spokojne lata nastały w 1975 roku, kiedy to Lwowska Galeria Sztuki umieściła w nim stałą ekspozycję sztuki.
Międzybóż (Ukraina)
Zamek w Międzybożu powstał w XIV wieku i rozwijał się do XVI wieku. Z czasem stał się zapierającą dech w piersiach twierdzą, którą zdołał zająć garnizon turecki. Na szczęście pod koniec XVII wieku zamek został odzyskany przez Rzeczpospolitą, a architekt wojskowy Jan Baptyś Dessieur podjął się zadania wyremontowania twierdzy. To właśnie tam pod koniec XVIII wieku stacjonował Tadeusz Kościuszko. Niestety Rosja skonfiskowała dobra rodzinne Czartoryskich, którzy utworzyli w zamku szkołę powiatową. W efekcie przez kolejne lata zamek w Międzybożu należał do Mikołaja I i Aleksandra II. Po zakończeniu II Wojny Światowej otworzono w nim miejscowe muzeum.
Nieśwież (Białoruś)
Przez ponad 400 lat twierdza była w posiadaniu rodu Radziwiłłów, a utracona została dopiero w 1939 roku. Pałac położony jest na wzniesieniu, a do jego wnętrza można dostać się długim mostem, który w przeszłości można było w łatwy sposób demontować, aby nie dopuścić do wtargnięcia wroga. Niestety większość jego wyposażenia (obrazy, rzeźby oraz pozostałe skarby) została zrabowana. Najpierw przez armię szwedzką, a następnie przez Rosję. To właśnie w Nieświeżu w dwudziestoleciu międzywojennym spotkał się Józef Piłsudski z polskimi arystokratami. To wyjątkowe miejsce w 2005 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2012 roku udostępniony jest turystom, którzy każdego roku tłumnie zjeżdżają do Nieświeża.
Chocim (Ukraina)
Zamek powstał w 1325 roku. Z początku była to dość delikatna i niepozorna konstrukcja z drewna, która jednak szybko zaczęła się rozwijać. Niewielkie wzniesienie oraz sąsiedztwo wysokiego brzegu Dniestru sprawiły, że był to doskonały punkt militarny. Z czasem Chocim stał się prawdziwą fortecą o murach wysokich na kilkadziesiąt metrów oraz niespotykanej grubości. To właśnie pod Chocimem w 1621 roku polsko-litewskie wojska zwyciężyły w starciu z armią turecką, która liczyła około 150 tysięcy wyszkolonych wojowników.
Podhorce (Ukraina)
Jeden z najpiękniejszych pałaców Rzeczypospolitej, w której przesiadywały takie rody jak Sobiescy, Koniecpolscy czy Sanguszkowie. W murach fortecy znalazły się bezcenne dzieła sztuki, a część z nich udało się uratować przed sowietami w 1939 roku, kiedy to Roman Sanguszko przeniósł kolekcję do Brazylii. Wszystko, co pozostało w Podhorcach, zostało zrabowane, a aktualnie możliwe jest do oglądania we Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.
Mir (Białoruś)
Drugi na liśćie obiekt, który został zapisany na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedno z najpiękniejszych miejsc Białorusi przyciąga tłumy turystów i oferuje niezapomniane wrażenia. Z początku zamek był siedzibą Radziwiłłów, a następnie Światopełk-Mirskich. Ciężki klimat miejsca podkreślany jest przez fakt, że w czasie II Wojny Światowej zamek stał się gettem dla Żydów. Dopiero pod koniec XX wieku Mir został poddany renowacji, a w 2011 roku otworzono go dla turystów. Aktualnie dostępnych jest 39 sal z fascynującymi ekspozycjami, a sam zamek otoczony został uroczym parkiem, po którym z przyjemnością można spacerować.