Jakie są popularne nadmorskie, polskie muzea?

Wybierając się na wakacje nad polskie morze pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy to, aby zobaczyć plażę, lecz nie możemy spędzić naszego całego pobytu, wylegując się na plaży.

Dobrym pomysłem będzie zobaczenie muzeów znajdujących się w tamtej okolicy, oto kilka z nich.

„Dar Pomorza”

Zlokalizowany w Gdyni trójmasztowy żaglowiec wybudowany w 1909 r. Służył w latach XX Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla Szkoły Morskiej w Gdyni.

Podczas zwiedzania możemy poznać bogatą historię tego statku, m.in., zobaczymy pomieszczenia mieszkalne praktykantów czy wystawę pamiątek z domu Karola Olgierda Borchardta, który był starszym oficerem Daru Pomorza w latach 1938-39.

„Muzeum Rybołówstwa”

Niegdyś ewangelicki kościół św. Piotra i Pawła, od 1972 r. jest muzeum rybołówstwa, znajdującym się w centrum Helu. Zwiedzając to miejsce, możemy poznać historię miasta, w jakim się znajduje, wiele modeli niegdyś używanych statków oraz wieżę, na której szczycie zobaczymy helski port, oraz Zatokę Gdańską.

„Muzeum Stutthof”

Zostało stworzone dzięki staraniom byłych więźniów obozu koncentracyjnego, na którego terenie znajduje się teraz muzeum, a stało się to w 1962 r.

Odwiedzając dawne muzeum, zobaczymy częściowo zachowany „Stary Obóz”, ale także komorę gazową, zrekonstruowane krematoria, oraz pamiątkowy pomnik wykonany przez Wiktora Tołkina.

Więcej informacji o Muzeum Stutthof znajdziesz tutaj: https://www.sztutowo24.pl/muzeum-stutthof-miejsce-ktore-zmrozi-krew-w-zylach/

„Żuraw”

Piętnastowieczny, dźwig portowy w Gdańsku, jest najstarszym i jedynym pozostałym obiektem tego typu w Europie. Obecnie wyglądający Żuraw wybudowany został w 1444 r., a od 1959 jest zabytkiem. Zwiedzając wystawę, usłyszymy o morskich wyprawach handlowych, technikach budowy statku, czy sposoby przeładunku towarów.