Cerkiew w Powroźniku to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych cerkwi na terenie naszego kraju. Zakłada się, że wybudowana została ona około roku 1600 – wiele osób, w tym również historyków, otwarcie mówi o tym, że jest to najstarsza tego rodzaju budowla na terenie Polski. Od 2013 roku cerkiew ta znajduje się na oficjalnej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Doskonale zachowana.
To, co może zaskoczyć, to fakt, ze cerkiew ta zachowała się wręcz w niemal nienaruszonym stanie. Na przestrzeni wieków przechodziła liczne remonty, a w 1814 roku została przeniesiona w zupełnie inne miejsce ze względu na powódź, która nawiedziła Powroźniki. Cała cerkiew zachowała się w doskonałym stanie nie tylko z zewnątrz – w jej środku wciąż znajduje się zabytkowe wyposażenie pochodzące z XVIII wieku czy wielobarwna ozdoba ścian, nazywana również polichromią figuralną z 1607 roku.
Łemkowie.
Cerkiew w Powroźniku jest w rzeczywistości cerkwią łemkowską, która związana jest z liczącą dzisiaj około 10 tysięcy osób grupą etniczną. Przed wiekami, tereny te zamieszkiwane były w głównej mierze właśnie przez Łemków, którzy stanowią etniczną część narodu Rusinów. Łemkowie z tych terenów zostali przesiedleni podczas słynnej akcji Wisła po II Wojnie Światowej.