Zamki Mazur: Nidzica

 

Historia zamku w Nidzicy sięga okolic drugiej połowy XIV wieku, kiedy to rozpoczęto jego budowę. Na początku XV wieku zamek znajdował się rękach krzyżackich, jego dzieje są również ściśle powiązane z Wielką wojną z zakonem krzyżackim a Litwą oraz Polską, która to rozpoczęła się 14 sierpnia roku 1409. Podczas tejże wojny zamek oblegany był przez sprzymierzone siły polsko – litewskie, a finalnie został zajęty przez polskie rycerstwo w roku 1411.

Świadek wielu wojen.

W zamku w Nidzicy stacjonowały wojska francuskie podczas toczących się z przerwami wojen napoleońskich. Wojska francuskie obecne były na tym zamku przez około 6 lat, pomiędzy rokiem 1806 a 1812. Dokonali oni licznych zniszczeń, inicjatywa podjęta przez radcę sądowego Ferdynanda Tymoteusza Gregoroviusa, która podjęta została w 1828 roku, miała na celu odbudowanie zamku z przeznaczeniem go na siedzibę instytucji państwowych. Pod koniec II Wojny Światowej zamek został dotkliwie zbombardowany przez wojska sowieckie. Pracę remontowe rozpoczęły się w 1949 roku, a finalnie zakończono je dopiero pod koniec lat 60.

Architektura i obecna rola zamku.

Pomimo licznych zniszczeń, jakie nawiedziły zamek w Nidzicy, zachowało się wiele oryginalnych elementów architektonicznych sprzed wieków. Turyści mogą między innymi podziwiać gotyckie okna i freski z okolic XV wieku. Obecnie w zamku znajduje się hotel, restauracja i Muzeum Ziemi Nidzickiej. Swoją siedzibę ma w zamku również Ośrodek Kultury.