Stoi w samym centrum Siemianowic Śląskich, w Parku Miejskim. Jest jedną z największych tego typu budowli w Polsce. Chodzi o Pałac Donnersmarcków, który nazywany jest także Pałacem Mieroszewskich w Siemianowicach Śląskich.
Historia Pałacu Donnersmarcków
Budowa pałacu rozpoczęła się w XVII wieku przez ród Mieroszewskich. Wtedy to powstała jego najstarsza barokowa część. Jednak w 1692 roku pałac sprzedano wraz z wszystkimi dobrami wchodzącymi w jego skład. Szczęśliwym właścicielem został wówczas Bogusław Hunter von Grandon. Od tego czasu pałac był w posiadaniu jeszcze kilku rodzin, żeby w ostateczności trafić do rodu Henckel von Donnersmarck, który wiele zrobił dla Śląska. Było to około 1770 roku. Po kilku latach Łazarz Henckel von Donnersmarck postanowił go rozbudować. Powstało wtedy nowe skrzydło od zachodu. Niestety w 1807 roku został obrabowany.
W 1830 roku właściciele postanowili ponownie rozbudować Pałac Donnersmarcków. Wtedy przebudowano elewację, kaplicę oraz połączono północne skrzydło ze wschodnim. Do zabudowań pałacowych należą także dwa budynki gospodarcze, dwie oficyny oraz brama. Całość została sprzedana przez Donnersmarcków pod koniec XIX wieku.
Pałac Donnersmarcków – rewitalizacja
Przez bardzo długi okres Pałac Donnersmarcków był zaniedbaną ruiną. Całe szczęście od kilku lat zajmuje się nim Grupa Saternus wraz z Fundacją Stajnia. Dzięki ich pracy zabytkowa budowla odzyska swój dawny blask i stanie się kolejną atrakcją turystyczną na mapie Górnego Śląska.
Już dziś w środku znajdziemy Pałacowy Browar, a na tym prace się nie kończą. Chorzowski inwestor przeprowadza bowiem kapitalny remont wszystkich zabudowań. Zarówno Saternus, jak i Fundacja Stajnia chcą, żeby w Pałacu Donnersmarcków powstała restauracja oraz hotel. Na to będziemy jednak musieli jeszcze trochę na to poczekać.