Podlasie kojarzone jest głównie z piękną przyrodą, cerkwiami oraz potężnymi świątyniami, warto jednak pamiętać, iż w tej części kraju nie brak też okazałych rezydencji magnackich. W gronie tych najpiękniejszych znajduje się rezydencja Branickich w Białymstoku, której w trakcie wycieczki po wschodniej części kraju nie można pominąć. Co warto wiedzieć na jej temat?
Z kart historii – Podlaski Wersal i jego dzieje
Pałac Branickich powstał w miejscu, w którym już w XV wieku istniał obiekt o charakterze obronnym, w XVI wieku przemieniony w zamek Wiesiołowskich. Pod koniec XVII wieku zamek ten staje się własnością Stefana Mikołaja Branickiego, który w jego miejscu wznosi okazałą budowlę w stylu barokowym. Prace przy jej budowie kontynuuje przez kolejne dekady syn Stefana – Jan Klemens Branicki, dzięki któremu w Białymstoku powstaje jedna z najpiękniejszych i najbogatszych rezydencji magnackich na terenie ówczesnej Rzeczypospolitej. Pałac ten robi tak wielkie wrażenie, iż szybko przylega do niego miano „Wersalu Podlasia”. W pracach związanych z rozbudową tej rezydencji brali udział najlepsi architekci z tamtych czasów, m.in. Tylman z Gameren oraz J. H. Klemm. Sam pałac szybko stał się znanym i cenionym ośrodkiem życia kulturalnego i naukowego. W pałacowych wnętrzach spotykali się ludzie wpływowi i wykształceni, którzy mogli tu korzystać m.in. z bogatej biblioteki oraz z teatru dworskiego. Braniccy zgromadzili tu również ciekawą kolekcję rzeźb i obrazów, a pod ich skrzydłami w Białymstoku tworzyli m.in tak znani artyści, jak rzeźbiarz Jan Redler, malarz Antoni Gruszecki czy poeta Franciszek Karpiński.
Po śmierci Branickich pałac stracił na znaczeniu, wkrótce też – w drodze sprzedaży – trafił w ręce rosyjskiego cara. Pierwotnie miał mu służyć jako letnia rezydencja, w rzeczywistości magnacka rezydencja została przemieniona w Instytut Panien Szlacheckich. W sierpniu 1920 roku w pałacowych wnętrzach miał swą siedzibę Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski, natomiast w latach II wojny światowej mieściła się tu niemiecka administracja. Obecne w pałacu mieści się rektorat Uniwersytetu Medycznego, mimo to turyści mogą zwiedzać część pałacowych pomieszczeń oraz spacerować po otaczających rezydencję ogrodach. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego zespołu parkowo-pałacowego?
Pałac Branickich i jego otoczenie: na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Zespół pałacowo-parkowy w Białymstoku wciąż wzbudza zachwyt, a spacer po tej posiadłości może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Sam pałac jest ciekawym przykładem stylu barokowego, który intryguje zarówno swymi reprezentacyjnymi fasadami, jak i sylwetką. Pałac składa się z głównego korpusu oraz z dostawionych do niego oficyn bocznych, przez co budowla ta przypomina potężną podkowę. Pięknie prezentuje się tu m.in. wejście do pałacu, ozdobione herbem Branickich, wspaniałe wrażenie robi też pałacowy dziedziniec, przy którym można ujrzeć rzeźby Redlera (m.in. posąg Herkulesa zabijającego smoka). W czasie spaceru wokół rezydencji warto też zwrócić uwagę na barokowe studnie oraz na pochodzący z połowy XVIII wieku gmach arsenału. Na uwagę zwiedzających zasługuje tu również piękny park, założono w XVIII wieku oraz piękne ogrody, które mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.