Górny Śląsk to kraina kojarzona z kopalniami, hutami i osiedlami robotniczymi, które w lokalnym krajobrazie wciąż zajmują bardzo ważne miejsce. Warto jednak pamiętać, że w trakcie wycieczki po tym regionie można ujrzeć cenne perełki dawnej architektury, w gronie których nie brak rezydencji dawnych panów śląskich miast. Jakie obiekty zasługują tu na szczególne uznanie?
Pałac w Krzyżanowicach
Choć pałac w Krzyżanowicach jest obiektem o niewielkich rozmiarach, swą formą może oczarować każdego. Ta reprezentacyjna budowla z drugiej połowy XIX wieku, utrzymana w stylu neogotyku angielskiego, wciąż zachowała swój pierwotny wygląd. Dotyczy to nie tylko zewnętrznej bryły, ale i układu wnętrz, z których obecnie korzystają podopieczni domu pomocy społecznej.
Zespół parkowo-pałacowy w Siemianowicach Śląskich
Pałac, który znajduje się w centrum Siemianowic Śląskich, jeszcze nie tak dawno był niszczejącym, zaniedbanym obiektem. Dziś powoli odzyskuje swój blask, co dla miłośników historii oznacza szansę na nacieszenie się widokiem cennego zabytku oraz na poznanie jego historii. Wiadomo, że obiekt ten powstał w połowie XIX wieku i przez lata służył rodzinie Donnersmarcków. Po wojnie obiekt ten często zmieniał właścicieli, co negatywnie wpłynęło na jego stan. Dziś powoli odzyskuje swój dawny blask, ponownie stając się wizytówką Siemianowic Śląskich.
Pałac w Przyszowicach
To jedna z ciekawszych rezydencji na terenie Górnego Śląska, która przyciąga swą eklektyczną formą oraz pięknym parkiem. Rezydencja, której budowę rozpoczęto w 1815 roku, zachwyca swą asymetryczną dwuskrzydłową bryłą oraz neobarokowymi szczytami. Warto tu również zwrócić uwagę na tak ciekawe dekoracje, jakimi są kartusze herbowe von Raczek i von Ludwig.
Rezydencja w Pławniowicach
Rezydencja Ballestremów w Pławniowicach jest jednym z najcenniejszych skarbów architektury z końca XIX wieku. Pałac ten utrzymany jest w stylu neorenesansu niderlandzkiego, a jego charakterystyczną cechą są piękne elewacje oraz liczne wieżyczki. Trzy skrzydła rezydencji tworzą spory dziedziniec, który otwiera się na park krajobrazowy, będący rewelacyjnym miejscem na spacer. Pałac ten zachwyca również wspaniałymi wnętrzami, które w dalszym ciągu urzekają reprezentacyjnym charakterem.
Pszczyna – perła Górnego Śląska
Rezydencja magnacka w Pszczynie to jedna z najcenniejszych perełek architektury, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. Trudno dziś uwierzyć w to, iż ta pełna przepychu budowla powstała w XV wieku i pełniła rolę obronnego zamku. Piękne wnętrza, w których nie brak cennych pamiątek po rodzinie Hochbergów oraz wspaniałych dzieł sztuki, malowniczy park zamkowy, po którym można spacerować godzinami oraz Brama Wybrańców, oddzielająca rezydencję od pszczyńskiego rynku – oto atrakcje, które na każdym mogą zrobić ogromne wrażenie.
Górny Śląsk to piękna kraina, a wycieczki po jej terenie będą dla każdego z nas wspaniałą przygodą. Piękne pałace, będące cennymi pamiątkami po możnych rodach zarządzających tutejszymi hutami i kopalniami, wciąż wzbudzają na zachwyt. Kto postanowi się im uważniej przyjrzeć, ten z pewnością nie będzie żałować.